„Od grosika do złotówki”

Od stycznia 2013 r. w ramach realizacji projektu „Od grosika do złotówki” uczniowie klasy 3B, 3C, 3D i 3E podróżowali po galaktyce „Finanse”. Przez 9 miesięcy odwiedzili kolejno następujące planety: „Grosik”, „Portfelik”, „Skarbonka”, „Zabawka” i „Złotówka”. W czerwcu uczniowie zaplanowali „Wakacje z grosikiem”, we wrześniu „Wspominali wakacyjne przygody”, w październiku pełną parą oszczędzali, co tylko mogli!

Nasz międzygalaktyczny przewodnik Grosik pomógł im zrozumieć zagadnienia dotyczące nominałów i wartości pieniędzy, sposobów ich zarabiania, racjonalnego wydawania oraz oszczędzania we wszystkich dziedzinach życia. Dzieci posługiwały się pojęciami moneta, banknot, awers, rewers, lokaty terminowe, karta płatnicza i itp.

W swoich „Dziennikach podróży” uczniowie odnotowywali cele wyprawy, rozwiązywali krzyżówki, rebusy, i ciekawe zadania matematyczne. Ale najcenniejsze jest to, że dzieci zaczęły się zastanawiać nad tym, skąd biorą się banknoty w bankomacie, co to jest rodzinny budżet i w jaki sposób „grosikowa wiedza” przydaje się na co dzień.

4 grudnia na Hali Widowiskowo-Sportowej w Suchym Lesie odbyło się uroczyste zakończenie grosikowej podróży. Przybyli goście, nawet z zagranicy… Klasy trzecie przygotowały inscenizację i pięknie zaśpiewały grosikowe przeboje. Nie mogło zabraknąć konkursu na najciekawszą skarbonkę i quizu dotyczącego edukacji finansowej. A na zakończenie gwóźdź programu – zumba odtańczona przez ponad stu sucholeskich trzecioklasistów! Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy ducha walki i wiedzy dotyczącej finansów!

I gdy teraz ktoś zapyta: Jak odnaleźć można skarb?”

Od grosika do złotówki – właśnie tak.”

Anna Ławniczak