ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 roku, w 100. rocznicę  powstania ulubionej przez dzieci zabawki. W języku polskim nazwa miś to najprawdopodobniej spieszczona forma – skrót dawnej nazwy miedźwiedź (tzn. jedzący miód) pochodzącej z końca XVI wieku, z języka łowieckiego.

Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie  obchodzili 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Miś jako nazwa odnoszona do zabawek i barwnych bohaterów literackich może sugerować, że niedźwiedź jest miłym i niegroźnym zwierzęciem. Uczniowie klas 1-3 uczęszczający do świetlicy szkolnej na podstawie specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej poznawali rodzaje niedźwiedzi i warunki ich życia oraz przyczyny zmniejszania się liczby niedźwiedzi na świecie.. Dowiedzieli się, że spotkanie z niedźwiedziem może być  tragiczne w skutkach i że jest to zwierzę chronione.

Z kolei w bibiotece szkolnej uczniowie zapoznani zostali z prezentacją przybliżającą historię pluszowej zabawki i sylwetkę Czesława Janczarskiego –  twórcy Misia Uszatka. Dzieci poznały Janczarskiego jako autora wielu książek m.in. ukazujących piękno przyrody oraz odwołujących się do mitów, podań, legend.  Prezentacja ta została także  przedstawiona dzieciom w filii naszej szkoły. Ponadto  wybrani uczniowie klas drugich i trzecich w sympatycznym zaciszu szkolnego księgozbioru przyozdobionego pracami dzieci i kolorowymi maskotkami, wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania przygotowanego przez  nauczycieli świetlicy i biblioteki szkolnej. Dzieci  prezentowały swe umiejętności płynnego, wyrazistego czytania ze zwróceniem uwagi na intonację i charakter czytanego utworu z niedźwiedzim bohaterem w roli głównej.  Wśród klas drugich pierwsze miejsce zdobyła Jagoda Kołczewska, drugie miejsce zajęli Marcelina Frąckowiak i Kajetan Kopras, a trzecie Amelia Kaczyńska. Wyróżnienie zdobyła Milena Kujawska.  Spośród klas trzecich największą biegłością czytania wykazali się Hubert Ziółkowski i Florentyna Niedziółka zajmując pierwsze miejsce, Julia Sadowka, która zdobyła miejsce drugie i  Ola Michalska plasująca się na miejscu trzecim. Wyróżnienie otrzymał Kuba Ghavati. Najlepsi czytelnicy nagrodzeni zostali dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Świętowanie Dnia Misia odbywało się w świetlicy szkolnej również poprzez  wspólne czytanie, zagadki dotyczące misiowych bohaterów, rysowanie, malowanie, kolorowanie, zabawy ruchowe, słuchanie audiobooka, zabawę z masą solną i plasteliną oraz słodki poczęstunek w kształcie misiów.

Dzień Pluszowego Misia obchodzony w szkolnej świetlicy i bibliotece to  możliwość wspólnej zabawy  oraz okazja do nabywania nowych doświadczeń i doskonalenia przeróżnych umiejętności u dzieci z najmłodszych klas.

 

  1. Rybarczyk