Chronić przyrodę – to znaczy poznać ją, a może nawet się nią zachwycić.

Chronić przyrodę – to znaczy poznać ją , a może nawet się nią zachwycić.

„ Szkolne Koło Ekologiczne” dla uczniów  klas I – III w naszej szkole istnieje już prawie pięć lat. Rozpoczęło swoją działalność niepozornie, od małej grupki dzieci. Teraz możemy pochwalić się 72 małymi ekologami, którzy uczestniczą w zajęciach koła i podejmują różne działania. Chcą  poznawać i  odkrywać przyrodę, obcować z naturą, bo oni po prostu ją pokochali.

Działania koła określają bardzo trafnie słowa wiersza K.I.Gałczyńskiego :

„Starym borom nowe damy imię,                                                                                                                nowe ptaki znajdziemy i wody,                                                                                                 posłuchamy jak bije olbrzymie,                                                                                                                    zielone serce przyrody.”

Ekolodzy mają swój własny ogród doświadczalny ( w tym roku szkolnym uprawiać będą zioła oraz ziemniaki), terrarium z patyczakami, hodowlę storczyków. Współpracują od początku swojej działalności ze schroniskiem dla zwierząt „Azorek”, nadleśnictwami: Oborniki                   i Łopuchówko. Wiedzę zdobywają m.in. poprzez doświadczenia, wycieczki, cykl zajęć  „Spotkania ze zwierzętami” . Działalność koła wzbogaciła pomoc rodziców uczniów klasy I a, którzy zakupili torby ekologiczne i prowadzili zajęcia dla dzieci, np. na temat owoców  egzotycznych. Ekolodzy z klasy I a uczestniczyli w warsztatach „ Znam drzewa, ich liście i owoce” , „Światowy Dzień Wody” oraz zdobywali wiele innych sprawności ekologicznych.  Pierwszego marca, w Teatrze na Palecie, wystąpili dla swoich rodziców i dziadków w przedstawieniu „ Szanujmy przyrodę na Ziemi, jeśli ona zginie, my także zginiemy”. Zostali uroczyście pasowani na ekologów przez dyrektor Beatę Radomską. Jeszcze w kwietniu wszyscy ekolodzy pojadą do Łysego Młyna, gdzie podczas zajęć terenowych będą prowadzić obserwację przyrody i ją fotografować. Może uda nam się spotkać bobry zamieszkujące tamte lasy . Cóż, przyroda na pewno nas czymś zaskoczy lub zachwyci.

Katarzyna Eichler, opiekun „Szkolnego Koła Ekologicznego”