Dzieci w Powstaniu Wielkopolskim – wystawa

W 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego młodsi uczniowie klas drugich w dwóch budynkach naszej szkoły zorganizowali wystawę prac. Odbyła się ona pod koniec grudnia i zawierała efekty wielu lekcji historycznych ukazujących losy Powstania, sławnych Powstańców oraz miejsc Poznania i Wielkopolski związanych z wyjątkowym wydarzeniem.
Drugoklasiści poznali symbolikę herbu Poznania i wykonali własne rysunki. Największym wyzwaniem były plakaty zawierające materiały ze szkolnej biblioteki na temat walk o wolność, podążanie za prawdą historyczną i jej Bohaterów. Dzięki pracy w grupach uczniowie sami z przejęciem wyszukiwali potrzebne informacje, uczyli się o poświęceniu i ofiarności Polaków z tamtych czasów. Odkryli, że postawa patriotyczna obowiązuje każdego, niezależnie od wieku. W Powstaniu walczyły też przecież ich rówieśnicy.
Ciekawym punktem wiedzy o Wielkopolsce było słownictwo gwarowe, wypisane przez klasę II a oraz nauka wiersza „O Powstaniu Wielkopolskim” Mariusza Michałkiewicza, który został wygłoszony przez uczniów klasy II b podczas klasowego Apelu.

Projekt:
Maciej Bączkiewicz, Wiesława Nowak,
Weronika Rożek i Kamilla Urban