Dzień Wszystkich Kolorów Świata

Uczniowie naszej szkoły w styczniu i lutym 2019 r. realizowali projekt UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”.
Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury oraz wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji wychowawcy prowadzili zajęcia tematyczne, a chętni uczniowie, często z pomocą innych członków rodziny, własnoręcznie projektowali i szyli szmaciane laleczki, które symbolizowały pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z laleczek miała nadane imię i przypisany kraj.
Podjęte działania uświadamiały również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.

Podsumowanie projektu nastąpiło w piątek 22 lutego 2019r., który został ogłoszony „Dniem Wszystkich Kolorów Świata”. Okna szkoły zostały ozdobione małymi, kolorowymi laleczkami z papieru wykonanymi przez uczniów. Pojawiły się również gazetki ścienne z podstawowymi informacjami na temat wydarzenia. Poszczególne klasy włożyły w tym dniu ubrania w wybranym przez siebie kolorze, który symbolizował różnorodność kulturową. I tak po korytarzach szkoły spacerowały klasy ubrane na czarno, czerwono, żółto, niebiesko i wiele innych. Kulminacją „Dnia Wszystkich Kolorów Świata” była w pełni profesjonalna licytacja siedemnastu laleczek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły, przeprowadzona bardzo sprawnie przez członków Samorządu Szkolnego.
Wszystkie laleczki były przepiękne. Ich autorzy wykazali się kreatywnością i poświęcili wiele czasu, trudu oraz środków, aby nadać lalce indywidualny, niepowtarzalny charakter.
Laleczki posiadały metryczkę i krótką charakterystykę. Licytacja cieszyła się dużym zainteresowaniem i była bardzo burzliwa, a uczniowie naszej szkoły i rodzice nie zawiedli, „walcząc” o upatrzoną laleczkę. Okazało się, że laleczek mogłoby być więcej, gdyż ilość osób pragnących zaopiekować się nimi, przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Licytacja zakończyła się ogromnym sukcesem, gdyż wszystkie laleczki zostały wylicytowane. Zebrano 865 złotych i 50 groszy, które przekazano UNICEF na wsparcie programu szczepień.
Kamila Rybarczyk

wszystkie_kolory01