Już kolejny raz, uczniowie, aktualnej klasy VI b, uczestniczyli w działaniach filmowych, oferowanych dzieciom i młodzieży w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza ,,Ale Kino!”.
Uczestniczyliśmy dotychczas w warsztatach animacji poklatkowej, tworzyliśmy filmik z sekwencji ruchu, braliśmy udział w seansach filmów konkursowych i filmów zwycięzców.
W ramach 37. Festiwalu doświadczyliśmy niezwykłego wyróżnienia – zostaliśmy uczestnikami warsztatów filmowych ,,Filmuj z Gwiazdą” – scenariusz naszej etiudy filmowej został zaakceptowany przez Organizatorów: Pana Marcina Suchaneckiego i reżysera, Pana Janusza Piwowarskiego, których gościliśmy w murach naszej szkoły na pierwszej części warsztatów, poświęconej teorii naszej przyszłej pracy warsztatowej.
Nasza etiuda filmowa ,,SIŁA PRZYJAŹNI” powstała na podstawie jednej ze scen ulubionej lektury ,,Chłopcy z Placu Broni”, węgierskiego autora Ferenca Molnara. Niezwykłym zrządzeniem losu okazał się fakt, iż reżyser wspomagający gościnie, czuwający nad powstaniem naszego filmiku, biorący udział w Jury Festiwalu, był Węgrem. Jakże ogromne było Jego zdumienie, że w Polsce, w Poznaniu, uczniowie z podpoznańskiego Suchego Lasu znają losy Nemeczka, który dla węgierskiego reżysera był także ważną postacią na drodze budowania świata wartości.
Kiedy okazało się, że poruszamy się w tej samej estetyce i wrażliwości, uczniowie klasy VI b, przystąpili do działań, zajmując wybrane wcześniej stanowiska pracy lub odgrywając swoje role. Należy dodać, iż językiem kontaktu z reżyserem był język angielski i taka forma komunikacji nie stanowiła dla naszych uczniów żadnego problemu. Współpraca dotyczyła także poznania tajników pracy reżysera, scenografa, operatorów kamer, rozmieszczenia rekwizytów na planie filmowym, scen dublowanych, komend wypowiadanych na planie filmowym i – trzeba przyznać, układała się znakomicie – wszelkie sugestie naszych uczniów, były szanowane, ważne i realizowane.
Przeżyliśmy niezwykłą przygodę, której efektem jest ,,produkcja” filmowa – etiuda pt. ,,SIŁA PRZYJAŹNI” i choć, już dziś, z perspektywy czasu, wiemy, że można było zagrać nieco inaczej (bo takie już refleksje wśród aktorów się pojawiły), to nikt nie podważy tej niezwykłej radości, jaką dała nam wspólna praca i…siła przyjaźni, która – w tak trudnym czasie pandemii, każe nam wierzyć w wartość zbudowanych relacji.
Ewa Groszewska
wychowawca klasy VI B wraz ze swoimi wychowankami