Hazard? Nie, dziękuję…

11 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Suchym Lesie odbyły się lekcje edukacyjne – „Hazard? Nie, Dziękuję” prowadzone przez pracowników Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej. Celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży, na problemy wynikające z ich uprawiania oraz na konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych.
Warsztaty skierowane były do uczniów klas siódmych i ósmych.
Funkcjonariusze Urzędu-dwie panie w stroju służbowym i jeden pan w stroju cywilnym-wyjaśnili m. in. że do gry hazardowej dochodzi wtedy, gdy zastawiamy pieniądze, a wynik jest kwestią przypadku i nie jesteśmy w stanie go przewidzieć. Na podstawie prawdziwej historii chłopca o imieniu Kuba, prowadzący przedstawili proces uzależnienia od hazardu oraz konsekwencje z tego wynikające, np. wyprzedaż swoich rzeczy, podbieranie pieniędzy domownikom, pożyczanie od kolegów, czy dziadków.
Uczniowie poznali również oficjalny podział gier hazardowych:

  • gry losowe- zdrapki, LOTTO, loterie fantowe, gry w kości
  • zakłady wzajemne, np. wyścigi konne
  • gry w karty, np. poker
  • gry na automatach.

Jako ciekawostkę prowadzący podali, że najstarszą grą hazardową jest gra w kości, która była znana już 3 tysiące lat p.n.e. Dopuszczała ona możliwość oszustwa poprzez przesuwanie w kościach środka ciężkości.
W trakcie spotkań uczniowie mieli okazję dzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie: wymieniali, jakie gry znają i z jakich już korzystali.

Wychowawczyni kl. 7 A
Teresa Błażak