Historia – podsumowanie roku 2016/17

Mijający rok szkolny 2016/2017 był dla uczniów sucholeskiej Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Bogusławskiego pełen aktywności historycznej: akcji charytatywnych, wycieczek historycznych, projektów, konkursów, gier historycznych.

Akcje charytatywne, inicjowane przez wolontariuszy z kl. VIB obejmowały całą społeczność szkolną i spotykały się z ogromną serdecznością. Już na początku roku szkolnego, podjęliśmy aktywność w ogólnopolskim projekcie ,,BohaterON’’, wysyłając około 400 kart pamięci i wdzięczności dla żyjących Powstańców Warszawy. Dzięki współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, nasze życzenia dotarły do adresatów – dziś już starszych ludzi, którzy swe piękne, młode lata nie wahali się położyć na Ołtarzu Ojczyzny. Piękne słowa, dedykowane przez naszych uczniów, spotkały się z odpowiedzią: Mateusz Antkowiak z kl. VIE doczekał się zwrotnych podziękowań, pisanych ręką dzisiaj już starszej Pani, a w czasach Powstania-sanitariuszki, która wzruszona, dziękowała młodemu pokoleniu, reprezentowanemu przez Mateusza, za pamięć, która – w opinii Adresatki, potwierdziła sens tamtej walki i ofiary. Jako społeczność szkolna, ogromnie jesteśmy wdzięczni Pani Marii za tak piękną odpowiedź.

Kolejna działalność charytatywna mogła mieć miejsce dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem ODRA-NIEMEN, której ogólnopolskie akcje pomocy Polakom, zamieszkującym dawne Kresy Rzeczypospolitej, w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, zjednoczyły również naszą społeczność szkolną: zbieraliśmy produkty spożywcze, które wypełniały paczki dla potrzebujących, wysłaliśmy przepiękne kartki świąteczne, własnoręcznie wykonane przez uczniów klas IV-VI. Akcje ukazały nie tylko ogromną wrażliwość naszych serc, ale udowodniły, że młode pokolenie – uczniowie naszej szkoły, taką wrażliwością chętnie dzielą się z potrzebującymi.

Taka postawa cechowała także społeczność naszej szkoły angażującej się w ogólnopolskie akcje charytatywne Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemtoris Missio: KUP PAN SZCZOTKĘ oraz OPATRUNEK NA RATUNEK, wprawdzie niemających historycznego podłoża, ale ukazujących nas jako wrażliwych na potrzeby ludzi innych narodowości, innych kontynentów.

Formą zdobywania regionalnej, historycznej wiedzy okazały się wycieczki, np. po Cytadeli w Poznaniu, śladami Powstania Wielkopolskiego, do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, których pomysłodawcami i realizatorami byli Rodzice uczniów kl. VIB: Panowie Michał Stanisławski i Przemysław Kaszuba oraz Pani Anna Sobczak. To dzięki tej inicjatywie mogliśmy uczestniczyć w grach miejskich, spotkaniach z młodymi pasjonatami historii skupionych w kole Przewodników Miejskich, realizować miejskie projekty, np. ZAPALMY ZNICZ PAMIĘCI. Do tradycji działań historycznych w naszej szkole należy również ŻYWA LEKCJA HISTORII, której autorami są rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia RODEM Z POLSKI: w ROKU HENRYKA SIENKIEWICZA poznawaliśmy realia życia bohaterów sienkiewiczowskich powieści.

Realną formą sprawdzenia naszych historycznych zainteresowań stały się konkursy historyczne. Różnorodna tematyka powodowała, że wielu uczniów znalazło dla siebie ciekawą ofertę. Dużą popularnością cieszył się ogólnopolski konkurs, organizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie: PIASTOWSKIE PARY czy EPIZODY Z HISTORII I LEGEND POLSKI, autorstwa Centrum Edukacji Obywatelskiej. Klasy szóste miały możliwość spotkania ze świadkiem Historii w ramach ogólnopolskiego konkursu OPOWIEM TWOJĄ HISTORIĘ. Uczennice: DOROTA DOLATA z kl. VIA oraz WIKTORIA SOROCZYŃSKA z kl. VID, zostały nagrodzone, biorąc udział w I Międzynarodowym i III Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim ,,HUBAL”, pisząc – pierwsza: pracę poetycką i druga: osobiste refleksje prozą, na temat życia i postawy patriotycznej mjra Henryka Dobrzańskiego.

Grupa uczniów: Natalia Kamińska, Michał Wieczorek i Hubert Ziółkowski z kl. VE, Mikołaj Kaszuba i Wojciech Stanisławski z kl. VIB oraz Jakub Marciniak z kl. VID, wzięli udział w WIELKOPOLSKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM, nt. POZNAŃSKI CZERWIEC 1956. Piękną postawą i ogromną wiedzą, wykraczającą poza program szkoły podstawowej, uczniowie Ci skutecznie rywalizowali z ok. 70 uczniami wielkopolskich szkół.

Ogromnym sukcesem zakończył się dla uczniów z kl. VID: MIKOŁAJA DILCA oraz JANA MARCINIAKA, udział w Wojewódzkim Konkursie Historycznym POLSKA I POLACY W CZASIE DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ, organizowanym przez Gimnazjum nr1 w Luboniu i IPN w Poznaniu. Mikołaj Dilc uzyskał TYTUŁ LAUREATA, pokonał w tym roku rekordową liczbę konkurentów, ok. 80 uczniów; Jan Marciniak natomiast, bliski tego tytułu, udowodnił ponownie ogromną wiedzę z tematyki tego konkursu.

Na szczególną uwagę zasługuje postawa ADAMA GARSTKIEWICZA, ucznia kl. VA, który uczestnicząc w Wojewódzkim Konkursie Historycznym nt. Powstania Wielkopolskiego TOBIE POLSKO, TA KROPLA KRWI WRZĄCEJ! swoją rozległą wiedzą wywalczył TYTUŁ FINALISTY.

Tradycyjnie, szkolną edukację historyczną kończą zmagania w szkolnym konkursie MISTRZ HISTORII – w KLASACH CZWARTYCH MISTRZEM został ADAM GRYGIEL z kl. IVB; w KLASACH PIĄTYCH – HUBERT ZIÓŁKOWSKI z kl. VE, MISTRZEM KLAS SZÓSTYCH został KSAWERY SERWATKA z kl. VIC.

Wszystkim zaangażowanym w działalność historyczną w roku szkolnym 2016/2017 – serdecznie dziękuję i gratuluję postawy, sukcesów; również tych, które świadczą nie tylko o uzyskanych tytułach, ale potwierdzają ciekawość, poszukiwanie odpowiedzi, rozwiązywanie problemów.

Ewa Groszewska
nauczyciel historii, organizator i koordynator konkursów