Na finiszu edukacyjnym I semestru w Szkole Podstawowej im. Wojciecha Bogusławskiego w Suchym Lesie odnotowano niezwykłe przedsięwzięcie: II SZKOLNY FESTIWAL NAUKI.
Głównym jego organizatorem był KLUB MŁODEGO ODKRYWCY ,,EXPERIENCE”, działający w naszej szkole od października 2015 roku, pod naukowym patronatem Pań: Emilii Grzędy i Marty Król z LABORATORIUM NAUKI i ZABAWY ,,SUPEŁ’’. Ta dwuletnia już, bez mała, społeczna działalność, integruje młodych ,,naukowców” z klasy VIB, którzy ,,pod bacznym okiem” Pań Animatorek, spotykają się systematycznie, by wspólnie poeksperymentować i tym samym ,,oswoić” NAUKĘ. W tym roku szkolnym dołączył do Klubu Ihor, uczeń z klasy VIE. Klub Szkolny jest zrzeszony w sieci klubów KMO w CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Warszawie.
FESTIWAL NAUKI odbył się w naszej szkole już po raz drugi, a ogromnym marzeniem Organizatorów jest na trwałe wpisać się w kalendarz imprez edukacyjnych Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Bogusławskiego, tym bardziej, że cieszy się on serdecznym wsparciem Dyrekcji Szkoły, Rady Rodziców oraz wychowawcy klasy VIb.
Tegoroczny FESTIWAL, w przeciwieństwie do ubiegłorocznej jednodniowej imprezy, trwał dwa dni i objął swym zasięgiem WSZYSTKICH uczniów naszej szkoły – pierwszego dnia, w czwartek, odbyły się dwa pokazy w Filii na ul. Konwaliowej, a w piątek – trzy pokazy w szkole na ul. Szkolnej. Każde ze spotkań składało się z dwóch części: pokazu eksperymentów chemicznych, przygotowanych przez członków szkolnego KMO oraz zajęć robotycznych, zaprezentowanych przez Go4Robot. Podczas pokazów chemicznych uczniowie z klasy szóstej wykonali eksperymenty związane ze zjawiskiem spalania różnych substancji, np. rozpalili ognisko w szklanej misce, pokazali samozapłon gliceryny, wyprodukowali dym, wykorzystując reakcję termiczną nadmanganianu potasu, po czym przyszedł czas na eksperymenty z suchym lodem i polimerami. Finałem chemicznego show było wytworzenie ,,pasty słoniowej”, w produkcji której, dzięki reakcji perhydrolu i jodku potasu, powstała duża ilość gęstej piany.
Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy spisali się ,,na medal”! Udowodnili, że chemia jest nauką nie tylko ciekawą, ale i też…zaskakującą! Wielokrotnie, podczas wykonywanych eksperymentów, dało się słyszeć z widowni okrzyk zdumienia, zadziwienia, zobaczyć ,,błysk w oku” oglądających, a każdorazowe rzęsiste brawa były najlepszym dowodem na jakość przeżyć, które nam zafundowali młodzi naukowcy. Nie można pominąć również faktu, iż dzięki pomysłowi Pani Emilii i Pani Marty, Festiwal wzbogacony został w integrujące Konkursy, które wymagały zaangażowania przedstawicieli wszystkich klas. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody: drobne upominki, ale również klasowy pokaz doświadczeń chemicznych.
Głównym celem FESTIWALU jest propagowanie wśród uczniów poważnej nauki, podanej jednak w niezwykle interesującej oprawie, scenerii, niepowtarzalnej serdecznej atmosferze, profesjonalnym działaniu. To zdecydowanie zasługa Pani Emilii Grzędy i Pani Marty Król, które dysponując szerokim wachlarzem naukowych działań, potrafią swoim ogromnym zaangażowaniem, pełnym życzliwości wobec swoich podopiecznych, wykrzesać z nich naukową kreatywność, rozbudzić ciekawość, pociągnąć w kierunku fascynacji nauką.
Kształt tegorocznego Festiwalu nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie kilku podmiotów: finansowe Rady Rodziców, zaangażowanie społeczne Go4Robot, profesjonalne przygotowanie stoiska dzięki firmie Movement Support&Events. Wszystkim w/w współpracownikom, bohaterom ,,drugiego planu”, Organizatorzy przekazują serdeczne podziękowanie.
Mamy ogromną nadzieję, że ze Szkolnym Klubem Młodego Odkrywcy, spotkamy się jeszcze nie jeden raz.
W imieniu Organizatorów
Ewa Groszewska
wychowawca kl.VIb