„Pomnik Wdzięczności w Poznaniu symbolem zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i walki Wielkopolan o niepodległość Ojczyzny”
- Organizator: nauczyciele religii Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie.
- List intencyjny (fragmenty):
Pragniemy przypomnieć dzieciom i młodzieży jeden z najbardziej zapomnianych faktów z najnowszych dziejów Poznania – historię budowy i zniszczenia pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego pomnikiem Wdzięczności. Był to jeden z trzech najważniejszych pomników w Polsce, symboli naszej niepodległości, obok pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wszystkie te pomniki zostały zburzone przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej, a po jej zakończeniu dwa z nich – poza pomnikiem Wdzięczności w Poznaniu – zostały odbudowane. W konkursie tym pragniemy przybliżyć jego uczestnikom idee, jakie przyświecały budowniczym tego pomnika – połączenie patriotyzmu i wiary katolickiej wyrażającej się we wdzięczności Bogu za zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, dzięki któremu Wielkopolska znalazła się w granicach odradzającej się Ojczyzny. - Cele konkursu:
- przybliżenie najmłodszym uczniom historii miasta Poznania i Wielkopolski
- kształtowanie poczucia dumy z bycia Polakami i Wielkopolanami.
- Informacje organizacyjne.
Konkurs dotyczy klas 1-3.
Katecheci przeprowadzają zajęcia związane z „Pomnikiem Wdzięczności w Poznaniu” w każdej klasie 1-3.
Udział w konkursie polega na wykonaniu jednej pracy – rysunku na podany temat kredkami na formacie A4.
Każda praca powinna na odwrocie zawierać imię, nazwisko i klasę oraz temat pracy. Katecheta prowadzący zajęcia w danej klasie przekazuje prace jury do 3 marca 2017 r.
Prace konkursowe oceniać będzie jury powołane przez organizatora.
Jury wyłoni w każdej z klas I, II i III miejsce.
Ze zwycięskich prac zostanie utworzona wystawa w szkole.