Marcin Pałasz spotkał się z uczniami

Powiększ obraz

Marcin Pałasz spotkał się z uczniami

W ramach projektu I Ty możesz zostać… nasza szkoła gościła m.in. aktora Mieczysława Hryniewicza, kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego, podróżnika Mariusza Kruca, pisarza Łukasza Wierzbickiego. 30 stycznia br. odwiedził nas, zaproszony przez nauczycieli-bibliotekarzy, pisarz Marcin Pałasz.

Twórca ten jest autorem dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży. Powstały one w czasie dziesięciu lat jego działalności pisarskiej. Za Sposób na Elfa autor otrzymał w ubiegłym roku prestiżową Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, przyznawaną twórcom  książek dla dzieci młodszych.

Z pisarzem spotkali się uczniowie klas piątych i szóstych. Po raz kolejny  mieli oni możliwość uświadomić sobie, że każdy z nich może spełniać swoje marzenia. Marcin Pałasz opowiedział im o swojej drodze do pisarstwa i o tym, jak powstają historie opisywane w jego książkach. Stwierdził, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Jako przykład podał książkę Sposób na Elfa, której większość wydarzeń naprawdę zaistniała w rzeczywistości. Autor zdradził nam, że następna jego książka, która ukaże się w kwietniu, również zainspirowana została zdarzeniami, które miały miejsce w jednym z  pensjonatów, gdzie pisarz przebywał.   A będzie to… horror.

Ciekawe okazały się rozmowy na temat wyobrażeń uczniów dotyczących wyglądu typowego pisarza. Pana Marcina chyba nie zdziwiło, że dla większości         z nich, pisarz to poważny starszy pan, najlepiej z brodą, w garniturze i krawacie. Sam pisarz przyznał żartobliwie, że nie pasuje do tego schematu. Najchętniej zakłada t-shirt z wizerunkiem swojego ukochanego psa – Elfa. Równie ciekawe były kwestie związane z autorstwem ilustracji wykonywanych przez tych samych plastyków do książek różnych autorów. Dzieci zadawały dociekliwe pytania dotyczące pracy pisarza, np.  kiedy pisarzowi pisze się najlepiej, w jaki sposób pisze swoje książki…?

Za sfinansowanie spotkania składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców  i Pani Violettcie Pałącarz, Kierownikowi Referatu Oświaty i Sportu  Urzędu Gminy Suchy las.

Anna Budna