Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W poprzednich latach Święto Biblioteki obchodziliśmy przygotowując dla uczniów naszej szkoły prezentacje i wystawy dotyczące wybranych pisarzy.

W tym roku postanowiłyśmy nieco zmienić formułę świętowania. Na początku października uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych pt. ,,Biblioteka wyobraźni”, będących czwartą edycją projektu organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Zaś 29 października klasy trzecie i czwarte brały udział w spotkaniu autorskim z Marcinem Pałaszem, zorganizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las.

Marcin Pałasz jest znanym, szczególnie młodszym czytelnikom, twórcą książek i słuchowisk radiowych.

Zadebiutował on w 2004 roku książką ,,Opowieści z Krainy potworów”.

Jest również laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Jak sam autor zaznaczył, pisaniem książek zajął się zupełnie przypadkowo. Postanowił bowiem napisać książkę, prezent urodzinowy, dla swojego chrześniaka. Za namową przyjaciela książka trafiła do wydawnictwa ,,Nasza Księgarnia” i tak zaczęła się jego przygoda z pisaniem.

Podczas spotkania pisarz okazał się bardzo ciekawym rozmówcą: opowiadał anegdoty z własnego życia, nawiązywał do własnych książek, mówił jak wplata do nich swoje własne przygody i skąd czerpie pomysły.

Tłumaczył także na czym polega jego praca nad słuchowiskami radiowymi oraz jak wygląda jego dzień, gdy pracuje nad książką.

Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, a uczestnicy mieli wiele pytań do autora. Na końcu spotkania wszyscy chętni mogli otrzymać autograf Pana Marcina i zamienić kilka słów na osobności.

Justyna Marciniak

Anna Budna

Małgorzata Piotrowska