„Miejcie Nadzieję…” – Święto Niepodległości

Szkolne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości obchodziliśmy bardzo dostojnie, zapraszając – 8 listopada, społeczność szkolną na okolicznościowy apel. W części  pierwszej zaprezentowano różne  drogi do Niepodległej, którymi podążali  Polacy przez 123 lata zaborów: od Legionów Polskich we Włoszech, twórczość emigracyjnych poetów pełną tęsknoty i miłości do Kraju, poprzez powstańczą walkę, organiczną pracę, walkę o ziemię, o mowę, o język polski, o zachowanie tradycji i kultury,  aż do Legionów Józefa Piłsudskiego, walkę w pierwszych oddziałach polskich do pełnego zwycięstwa. Część druga natomiast stanowiła współczesne refleksje  dzieci na temat Ojczyzny, patriotyzmu, odpowiedzialności za dobro wspólne, możliwości działań  tu i teraz, by nigdy nie powtórzyła się ta ciemna noc historii.  Spotkanie prowadziły uczennice z kl. VI b: Zuzanna, Weronika, Alicja, Maria z kl. VIII a i Julia z  VIII d, wymowne recytacje przygotowali uczniowie z klas szóstych i siódmych: Ewa, Zosia, Anna, Zofia, Wiktor. Patriotyczne refleksje i prezentacje patriotycznych postaw pokoleń cierpiących zabory, zawdzięczamy uczniom klas czwartych i szóstej. Jeśli dodamy: patriotyczną scenografię, śpiew Pieśni Legionowych w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego, poczet sztandarowy, Hymn Polski odśpiewany o godz. 11:11 przez całą społeczność szkolną, galowy ubiór, biel i czerwień narodowych kokard, którymi obdarzeni zostali wszyscy Uczestnicy uroczystości, a także wieńczące nasze spotkanie – piękne słowa Dyrektora Szkoły, Pani Marii Antas, to możemy mieć nadzieję, że Dzień ten pozostanie w pamięci na zawsze, podobnie jak pamięć o pokoleniach, które do Niepodległej szły, nigdy nie wątpiąc w Jej odzyskanie.
Szkolna uroczystość mogła zaistnieć, dzięki pracy nie tylko uczniów, ale także nauczycieli, którym serdecznie dziękuję za zaangażowanie.

Zespół projektowy:
Katarzyna Stachula, Justyna Marciniak, Alicja Szulta, Urszula Macioszek, Dorota Anders, Ryszard Chruszczewski – poczet sztandarowy, Tomasz Jenek – operator dźwięku
Ewa Groszewska
koordynator projektu

IMG_1037