Pierwszy obóz językowy EuroWeek – Szkoła Liderów za nami!

W dniach 4-8 luty 2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w specjalnym projekcie edukacyjnym EuroWeek – Szkoła Liderów współfinansowanym przez Unię Europejską i organizowanym przez Fundację EuroWeek i Stowarzyszenie EuroWeek Szkoła Liderów.
Uczestnicy mieszkali w ośrodku MELAFIR w malowniczym Lądku Zdrój na Ziemi Kłodzkiej. Każdego dnia brali udział w zajęciach prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z różnych krajów. Nasza grupa była pod opieką między innymi Pipit (Nurfathia Al-Fatah) z Indonezji, Tamary Kavelashvili z Gruzji, Sangama Gurung z Nepalu oraz Diany Gabrieli Carranzy Guerra z Peru. Ponadto na różne zajęcia dojeżdżali inni wolontariusze, np. z Urugwaju, Meksyku, Turcji, Azerbejdżanu.
Codziennie rano zaczynaliśmy od energizera, czyli ćwiczeń i gier ruchowych, lub też nauki tańców narodowych. Następnie pracowaliśmy w losowo przyporządkowanych grupach, w których rozwijaliśmy takie umiejętności społeczne, jak przewodzenie, autoprezentacja w języku obcym oraz praca w zespole. Zadania w grupach wymagały dużej kreatywności i poczucia humoru. Dzięki otwartości i życzliwości wolontariuszy chętnie włączaliśmy się w prezentacje prac i dyskusje, przełamując bariery językowe czy nieśmiałość.
Popołudniami mieliśmy okazję bliżej poznać kulturę i zwyczaje krajów, z których pochodzili wolontariusze uczestnicząc w prezentacjach, pokazach tańców narodowych czy indywidualnych rozmowach, oczywiście w języku angielskim.
Wieczory spędzaliśmy na wspólnych zabawach integracyjnych. Nagrywaliśmy straszne filmiki pt. „Horror Valentine”, przygotowywaliśmy pokazy taneczno-wokalne na „Talent Show” oraz braliśmy udział w „Mission Impossile”, gdzie uczniowie wspólnie z nauczycielami dokonywali niemożliwego.
Ostatniego dnia wręczaliśmy drobne prezenty „secret friends” – tajemniczym przyjaciołom, których losowaliśmy w pierwszym dniu pobytu. Tego samego dnia otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające udział w projekcie EuroWeek. Były to wzruszające chwile podsumowujące tydzień pełen wrażeń, emocji i nowych doświadczeń.
Do zobaczenia na kolejnym obozie EuroWeek za rok!

Wioletta Maziarz
Magdalena Łuczak

euroweek2018_01