PODAJ MYDŁO!

Akcja dla Afryki, organizowana przez Fundację z Poznania.
Śmiertelne żniwo w Afryce zbierają nie tylko wojny, ale także choroby. Wielu z nich można uniknąć, jeśli dba się o higienę, stąd akcja poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej ,,Redemptoris Missio”, która organizuje zbiórkę kostek mydła. W Kamerunie to często koszt równy zarobkowi, na który trzeba pracować cały dzień.
Dur brzuszny, czerwonka, ostre biegunki to tylko niektóre z chorób, na które zapadają mieszkańcy krajów tropikalnych. Są to choroby niebezpieczne, które mogą skończyć się śmiercią. Łączy je też to, że należą do tzw. chorób brudnych rąk, czyli można się nimi zarazić na skutek braku odpowiedniej higieny.
Niestety, w krajach afrykańskich wiedza na temat związków między higieną a zdrowiem jest niewielka. Wolontariuszom zdarza się uczyć mycia rąk nawet dorosłe osoby.
Powodem braku higieny jest nie tylko brak wiedzy, ale też trudny dostęp do środków czystości. W Kamerunie mydło jest jednym z najlepszych prezentów. Pachnącego nie zna nikt. Kameruńczycy używają wersji tańszej, zrobionej z tłuszczu i popiołu. Używają tego mydła do prania, mycia garnków, a nawet zębów. Kiedy wolontariusze rozdali pachnące mydło dzieciom w szkole, to te wąchały je z niedowierzaniem.
Fundacja „Redemptoris Missio” apeluje do wszystkich, chcących pomóc, o ofiarowanie zwykłej kostki mydła, która trafi do potrzebujących w Afryce. Zebrane dary zostaną 5 listopada wysłane z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Centralnej Afryki.
Akcję na terenie szkoły prowadzą do dnia 4 listopada wolontariusze z kl.Vb.
Apelujemy do wszystkich o zakup zwykłej kostki mydła i przyniesienie jej do szkoły – my przekażemy ją dalej!
,,PODAJ MYDŁO!’’ jest jedną z czterech inicjatyw, do udziału w których klasa Vb zaprasza całą społeczność szkolną w roku szkolnym 2015/2016. Każdy uczestnik tych charytatywnych akcji otrzyma jeden z czterech elementów puzzla, tworzących całość obrazka. Na tych z Was, którzy w czerwcu 2016r. przedstawią kompletny obrazek, czeka… niespodzianka!

W tych akcjach nie może Ciebie zabraknąć!

Uczniowie kl.Vb wraz z wychowawcą