Projekt adaptacyjny „Szczęśliwy Start”

Przez cały marzec we filii na ul. Konwaliowej 4, trwała realizacja projektu adaptacyjnego „Szczęśliwy Start”.

Program ten ma na celu przede wszystkim zmniejszenie negatywnych doznań u dziecka rozpoczynającego naukę w klasie pierwszej. Trudności, z którymi może napotkać się pierwszoklasista często bywają spowodowane zmianą otoczenia, zasad funkcjonowania i środowiska dziecka. Zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa psychicznego jest kluczowe dla ich dalszego rozwoju. Od tego, jaki start będzie miał mały uczeń w nowej, szkolnej rzeczywistości, w głównej mierze zależeć będzie jego powodzenie na dalszej drodze edukacji.

Dlatego bardzo zależy nam, żeby już dziś pokazać przedszkolakom, że szkoła to przyjazne a przede wszystkim bezpieczne miejsce.

Realizacja programu uwzględnia ścisłą, zintensyfikowaną współpracę pomiędzy wychowawcami przedszkolnymi i wczesnoszkolnymi.

Pierwszą grupa przedszkolną, która zawitała w progach filii na ul Konwaliowej, była grupa „Elfy” z przedszkola „Leśne Ludki”. Gospodarzami a zarazem opiekunami byli najstarsi w szkole uczniowie- trzecioklasiści z klasy 3h z wychowawczynią Justyna Szkudlarską.

Mali „uczniowie” sprawdzali swoje umiejętności w szkolnych ławkach, znakomicie rozwiązywali zadania, przestrzegali szkolnych zasad i reguł. Przedszkolaki zostały także oprowadzone przez swoich starszych kolegów i koleżanki po całej szkole. Poznały wszystkie pomieszczenia szkolne: świetlicę, bibliotekę, salę gimnastyczną a także gabinet pani dyrektor ;-) W stołówce zjadły swoje pierwsze szkolne śniadanie i wypiły herbatę.

Zajęcia adaptacyjne zakończyły się wręczeniem dzielnym gościom medali „Wzorowy Uczeń” i „Wzorowa Uczennica” a także serdecznym zaproszeniem do kolejnego wspólnego „odkrywania” szkoły, który odbędzie się już na przełomie maja i czerwca podczas festiwalu artystyczno- sportowego. W zajęciach adaptacyjnych brały udział również dzieci z przedszkola „Ul” , „Delfinek” i „Kraina Elmo”.

Dziękuję wychowawcom klasy 3e, 3f, 3i oraz 1d za duże zaangażowanie i pomoc podczas organizacji tych zajęć.

Koordynator projektu „Szczęśliwy Start”
Wychowawca klasy 3h
Justyna Szkudlarska