,,PRZYPNIJ  KOKARDĘ’’

To  akcja, organizowana na terenie Poznania przez główne instytucje miasta, mająca na celu przybliżenie wydarzeń, związanych z wybuchem – zwycięstwem zakończonego – Powstania Wielkopolskiego. W tym roku obchodziliśmy 97 rocznicę tego powstańczego zrywu. Nasza szkoła włączyła się również w ten nurt radosnych uczuć i dumy z faktu, iż właśnie dzięki ówcześnie żyjącym Wielkopolanom, dla których Niepodległość była zadaniem, w czerwcu 1919 – dzięki takiej patriotycznej postawie –  mogli oni cieszyć się prawdziwą Wolnością.

21 grudnia, z inicjatywy klasy VB wraz z wychowawcą, zorganizowany został PRYSTANEK HISTORIA. Do udziału w tej historycznej akcji zaproszona została cała społeczność szkolna. Można było zdobyć, utrwalić lub poszerzyć swą wiedzę nt. Powstania Wielkopolskiego, a dzięki takiej pomocy  odpowiedzieć na pytania quizu, wypełniając odpowiedni arkusz pytań. Dla młodszych uczniów natomiast  przygotowano kolorowankę, przedstawiającą powstańczą chorągiew z charakterystycznym ówczesnym polskim orłem. Uczennice kl.VB rozdawały kokardy narodowe, które w czasach Powstania pojawiały się na ubiorze powstańców, by odróżnić ich od żołnierzy niemieckich i cywili. Ci z uczniów, którzy spędzili w tym miejscu żywą lekcję historii, mogli również wykonać własnoręcznie owe kokardy z przygotowanych przez organizatorów materiałów – wstążek i krepy.

Nasza akcja przysporzyła nam – inicjatorom –  wiele radości. Widząc jednak uśmiech na Waszych twarzach, słysząc słowa aprobaty, chęć obecności na PRZYSTANKU wielu uczniów –  jesteśmy pewni, że nie tylko nam! Dziękujemy, za Waszą aktywność i za to, że podjęliście to historyczne wyzwanie!  Pamiętamy o Powstaniu i chcemy się nim chwalić!

Ewa Groszewska

wraz z wychowankami z klasy VB