„Rany Julek” – prezentacja poświęcona Julianowi Tuwimowi

Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników.
Na pytanie „kim był Julian Tuwim?” większość z nas odpowie z pewnością, że był to autor wielu wesołych wierszy dla dzieci tj. „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio”.
Klub Przyjaciół Biblioteki przygotował prezentację multimedialną, połączoną z recytacją wierszy Tuwima, aby przybliżyć uczniom klas drugich i trzecich postać tego pisarza.

Tuwim urodził się i wychował w Łodzi. Od wczesnego dzieciństwa lubił słuchać wierszy, które czytała mu mama. Od taty, który był badaczem i znawcą języka polskiego, znał język niemiecki i francuski, przejął zainteresowania językowe. W specjalnych zeszytach zapisywał dziwnie brzmiące słowa.
Wśród innych zainteresowań małoletniego Tuwima były chemia, mechanika, astronomia, magia. Zbierał zioła, hodował węże.
W wieku 17 lat, w tajemnicy przed najbliższymi zaczął pisać utwory, pełne zachwytu nad życiem i codziennością. W 1938 roku wydał drukiem swoje pierwsze wiersze, pełne dowcipu i dobrego humoru. Sam autor tłumaczył, że „dowcip tak go rozsadza, iż musi dać upust pisząc książeczki dla dzieci”.
Na dorobek Tuwima składa się około 40 wierszy dla dzieci. Pisał również wiersze dla dorosłych, teksty piosenek.
Julian Tuwim jest autorem wielu skeczy, wesołych tekstów teatralnych, a także librett operowych. Przełożył na język esperanto wiersze równie znanego poety Leopolda Staffa. Przekładał na język polski poezję rosyjską niemiecką i francuską.
Pisarz kochał zwierzęta, o swoim psie Dżonciu mawiał, że jest najmądrzejszym pieskiem w całej Warszawie, ponieważ potrafi śpiewać i wymawia wszystkie samogłoski.
Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi stanęła ławeczka z brązu, na której można przysiąść obok poety i poczytać jego wiersze.
Zapraszamy do biblioteki aby zapoznać się z życiem i twórczością najbardziej znanego i lubianego autora literatury dziecięcej.

Anna Budna
Małgorzata Piotrowska
Justyna Marciniak