Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

Co roku 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w celu promowania czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Z tej okazji 26 kwietnia br. uczniowie klas drugich i piątych zostali zaproszeni do Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem.
Twórca ten jest autorem trzydziestu pięciu książek dla dzieci i młodzieży oraz wielu słuchowisk. Powstały one w czasie trzynastu lat jego działalności pisarskiej. Za Sposób na Elfa autor otrzymał w 2013r. prestiżową Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, przyznawaną twórcom książek dla dzieci młodszych.
W trakcie spotkania Marcin Pałasz opowiedział im o swojej drodze do pisarstwa i o tym, jak powstają historie opisywane w jego książkach. Stwierdził, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Jako przykład podał książkę Sposób na Elfa, którego większość wydarzeń naprawdę zaistniała w rzeczywistości.
Ciekawe okazały się rozmowy na temat wyobrażeń uczniów dotyczących wyglądu typowego pisarza. Pana Marcina chyba nie zdziwiło, że dla większości z nich, pisarz to poważny starszy pan, najlepiej z brodą, w garniturze i krawacie. Sam pisarz przyznał żartobliwie, że nie pasuje do tego schematu. Najchętniej zakłada
t-shirt z wizerunkiem swojego ukochanego psa – Elfa. Dzieci zadawały dociekliwe pytania dotyczące pracy pisarza, np. kiedy pisarzowi pisze się najlepiej, w jaki sposób pisze swoje książki…?

Anna Budna