Generał Mirosław Hermaszewski z wizytą w Szkole Podstawowej w Suchym Lesie.
Zainaugurowano program „I ty możesz zostać kosmonautą?!!!”.
7 listopada b.r. w szkolnej sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VI z pierwszym i jak na razie jedynym polskim kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim. Zainaugurowano tym samym cykl spotkań z ludźmi, którzy ukazywać będą dzieciom, jak spełniać swoje marzenia. Na spotkanie zaproszony został Wójt Gminy Suchy Las p. Grzegorz Wojtera.
Gen. Hermaszewski został ciepło przyjęty przez uczniów. Rozpoczął swoją opowieść o drodze w kosmos od prezentacji multimedialnej. Na wstępie ukazał Ziemię jako niewielką cząstkę kosmosu. Uczniowie mieli możliwość porównania tych informacji z wiedzą zdobytą w szkole i uzupełnienia wiadomości o ciekawostki, których nie znajdą w podręczniku.
Dalsza część prezentacji dotyczyła odwiecznych ludzkich marzeń o lataniu i pierwszych prób w tym zakresie. Slajdy pokazywały balony na ogrzane powietrze i samoloty z początku XX w.
Marzenia o lataniu kiedyś stały się również udziałem pana generała. Już w wieku szkolnym dużo czytał na ten temat, budował modele samolotów, a następnie zaczął latać na szybowcach. Pasja ta doprowadziła go do Szkoły Orląt w Dęblinie, którą ukończył jako prymus. W trakcie prezentacji gość przedstawił wiele ciekawych zdjęć z tamtego okresu.
Pierwsze szlify oficerskie gen. Hermaszewskiego to czas, kiedy rozpoczynał się podbój kosmosu. Prezentacja zawierała informacje o zwierzętach na orbicie okołoziemskiej, Gagarinie, zdobyciu Księżyca przez Amerykanów. Następnie przyszedł czas na pokazanie stacji orbitalnej, połączenia statków kosmicznych Sojuz i Apollo, aż wreszcie zobaczyliśmy przygotowania samego gen. Hermaszewskiego do lotu w kosmos.
Astronauta ukazał całe przedsięwzięcie jako wielki projekt badawczo -edukacyjny, który zawierał elementy przyrodniczo -biologiczne, geofizyczne i technologiczne. Start trzystutonowej rakiety był zwieńczeniem wielomiesięcznych przygotowań, badań i ćwiczeń, wykonywanych w warunkach ekstremalnych. Pan generał starał się przekonać młodych słuchaczy, że im więcej potu wylanego na ćwiczeniach, tym spokojniej i pewniej można czuć się w boju. Pokazywał, że do realizacji marzeń konieczne jest zarówno to, aby mieć jakieś pasje, jak i codzienne uczenie się, zdobywanie podstawowych umiejętności. Lot w kosmos to przede wszystkim czas wytężonej pracy, kiedy liczy się każda minuta, ale także możliwość doznania przeżyć, o których będzie się śniło do końca życia.
Pokaz został zakończony prezentacją książki autorstwa gen. Hermaszewskiego noszącej przewrotny tytuł „Ciężar nieważkości”.