W ostatnim czasie uczniowie klasy VId i VIe Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie, pracujący pod kierunkiem Pani Dyrektor Beaty Radomskiej, przygotowali projekt przyrodniczy przedstawiający, w formie makiet, strefy krajobrazowe Ziemi. Wśród zaprezentowanych stref znalazły się: sawanna, pustynia i lasy tropikalne.
Każda makieta wykonywana była przez kilku uczniów. Zadanie wymagało ich współpracy na etapie planowania, przygotowywania materiałów i samego wykonania.
Makiety cechuje duża różnorodność pod względem użytych materiałów oraz pomysłowość w ukazaniu bogactwa flory i fauny każdej ze stref. Zwraca uwagę wielość kolorów, różnorodność technik i staranność wykonania poszczególnych elementów makiet. Uczniowie mogli nie tylko wykazać się wiedzą przyrodniczą, ale również popisać umiejętnościami manualnymi. Większość prac świadczy o dużej wrażliwości na piękno i smaku estetycznym.
Praca zespołowa jest jedną z ciekawszych, bardziej atrakcyjnych, ale i skuteczniejszych form zdobywania wiedzy i umiejętności przez uczniów. Efekty wspólnego działania mogą cieszyć wszystkich pracujących przy projekcie. Każdy z uczniów może wykazać się w nieco inny sposób, robić to, w czym jest dobry, ale też podpatrzeć u innych to, co jemu nie najlepiej się udaje. Umiejętność współpracy, zdolność do pomagania innym, ale też korzystania z pomocy w razie potrzeby, to cechy, które należy kształtować u młodych ludzi.
Mamy również przyjemność poinformować, że do drugiego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego, organizowanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, zakwalifikowali się następujący uczniowie: Maria Bieganowska z klasy 6e i Jakub Marciniak z klasy 6d, których opiekunem jest nauczyciel przyrody Beata Radomska oraz Jan Waligóra z klasy 6c, którego opiekunem jest nauczyciel przyrody Aleksandra Grunwald-Jaworska. Drugi etap odbędzie się 16 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 w Obornikach Wielkopolskich gratulujemy i trzymamy kciuki.
Anna Budna