ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Powiększ obraz

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 roku, w 100. rocznicę  powstania ulubionej przez dzieci  zabawki. W języku polskim nazwa miś to najprawdopodobniej spieszczona forma – skrót dawnej nazwy miedźwiedź (tzn. jedzący miód) pochodzącej z końca XVI wieku, z języka łowieckiego.

Przyjmuje się, że historia  pierwszej  maskotki związana jest z amerykańskim prezydentem Teodorem Rooseveltem, przebywającym w 1902 roku na polowaniu. W trakcie łowów prezydent postanowił wspaniałomyślnie uwolnić schwytanego, przestraszonego niedźwiadka. Całe zdarzenie przedstawione zostało w formie rysunków w jednej z amerykańskich gazet i stało się inspiracją do produkcji pluszowych zabawek – niedźwiadków, nazwanych od zdrobnienia imienia prezydenta, Teddy Bear.

Według innych źródeł kariera misia – zabawki rozpoczęła się w końcu XIX wieku, gdyż wtedy Niemka Margarete Steiff szyła różne pluszowe zwierzątka, a jej siostrzeniec postanowił rozwinąć i udoskonalić ich produkcję. Po raz pierwszy pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903 roku. Tam zainteresowali się nimi Amerykanie i kilka tysięcy sztuk zostało wysłanych do USA. Wkrótce podobne misie masowo zaczęły produkować inne firmy zabawkarskie.

Niezależnie od przyjętej wersji zdarzeń pluszowe misie niezaprzeczalnie są stałym elementem dzieciństwa każdego człowieka. Są pociechą, gdy dzieci czują się niepewne i samotne, a także spełniają rolę terapeutyczną w pracy służb ratowniczych i zawsze znajdują się w ich „apteczce pierwszej psychologicznej pomocy”.

Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie, uczęszczający do świetlicy szkolnej, kolejny raz obchodzili 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia,  umieszczając swoich ulubieńców  w zaimprowizowanej gawrze. Święto było okazją do różnorodnej aktywności dzieci i poszerzania wiedzy.

Miś to oprócz zabawek częsty bohater utworów literckich i filmowych. Do najbardziej znanych należy Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Gumiś i inne.  Uczniowie klas 1-3 poprzez wspólne czytanie, rysowanie, malowanie, kolorowanie, zabawy ruchowe, słuchanie audiobooka, zabawę z masą solną i plasteliną oraz specjalną ekspozycję literatury dziecięcej w bibliotece poznawali kolejne przygody swych ulubieńców. Ponadto wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania, który został przygotowany przez nauczycieli ze szkolnej biblioteki i świetlicy. W sympatycznym zaciszu szkolnego księgozbioru przyozdobionego pracami dzieci i kolorowymi maskotkami, uczniowie prezentowali swe umiejętności płynnego, wyrazistego czytania ze zwróceniem uwagi na intonację i charakter czytanego utworu z niedźwiedzim bohaterem w roli głównej. Najlepsi czytelnicy nagrodzeni zostali dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Miś jako nazwa odnoszona do zabawek i barwnych bohaterów literackich może sugerować, że niedźwiedź jest miłym i niegroźnym zwierzęciem. Uczniowie klas 0-3 na podstawie specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej poznawali rodzaje niedźwiedzi i warunki ich życia. Korzystając z opracowań naukowych wykonywali gazetkę informacyjną o niedźwiedziach. Dowiedzieli się, że spotkanie z niedźwiedziem może być  tragiczne w skutkach i że jest to zwierzę chronione.

Święto Pluszowego Misia obchodzone w szkolnej świetlicy i bibliotece to  możliwość wspólnej zabawy  oraz okazja do nabywania nowych doświadczeń i doskonalenia przeróżnych umiejętności u dzieci z najmłodszych klas.

Kamila Rybarczyk