Światowy Dzień Zespołu Downa w klasie 4c

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Jest to również międzynarodowe Święto Osób z Zespołem Downa (World Down Syndrome Day).
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne wydarzenia mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21.

To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
Właśnie tego dnia zachęca się do założenia różnych kolorowych skarpetek. To tej akcji włączyła się również klasa IV c.
Dzieciom z tej klasy temat ten nie jest obcy. Na jednej z narad dzięki współpracy z Rodzicami została przeprowadzona pogadanka na ten właśnie temat. Odwiedziła nas mama naszego ucznia, która opowiedziała o dziewczynce o imieniu Pola (chromosomszczescia.pl), która ma zespół Downa, a nie jest Downem!!!!! Wytłumaczyła dzieciom na czym polega ta wada i z jakimi problemami borykają się dzieci i ich rodzice. Dzieci przygotowały rysunki z których powstała piękna książeczka, która została przekazana dziewczynce.
Zrobione w czwartek zdjęcia kolorowych skarpetek, również zostały wysłane Poli.
Wychowawca klasy 4c
Beata Sieciechowicz-Roszkiewicz