Szwedzka literatura w szkole w Suchym Lesie

 

20-24 lutego oraz 6-7 marca do biblioteki Szkoły Podstawowej    w  Suchym lesie zaproszeni zostali przedstawiciele wydawnictwa Zakamarki.    W trakcie odbytych do tej pory spotkań, reprezentanci wydawnictwa przedstawili nowości wydawnicze oraz poprowadzili warsztaty czytelnicze.

Pan Marcin Głowiński zaprezentował ofertę, na którą składa się Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Uczniowie klas pierwszych wysłuchali fragmentów książki, a następnie próbowali rozwiązywać zagadki detektywistyczne.

W trakcie spotkania z uczniami klas czwartych i piątych pan Marcin prowadził warsztaty z cyklu Antykwariat pod Błękitnym Lustrem. Jest to najnowsza oferta wydawnictwa, prezentowana od września 2016 roku.            W ramach warsztatów uczniowie słuchają fragmentów książki o przygodach Larisy i Dawida, a następnie odgadują zagadkę, którą główny bohater, Melchior, „zadaje” dzieciom. Do jej rozwiązania wykorzystywany jest… Układ okresowy pierwiastków.

Pani Agnieszka Cienciała poprowadziła warsztaty dla uczniów klas trzecich z cyklu Tsatsiki i Mamuśka.  Warsztaty te związane są z  książką, która opowiada o problemach dorastania, autorytetów, podstawowych wartości, tolerancji, relacji w rodzinie i szkolnych kłopotach. Te spotkania czytelnicze urozmaicone były prezentacjami multimedialnymi.

Nasza biblioteka zaprasza przedstawicieli wydawnictwa Zakamarki od 2011 roku. Wydawnictwo specjalizuje się w publikowaniu na rynku polskim wartościowych książek dla dzieci w różnym wieku. Ich autorami są pisarze szwedzcy i francuscy. Troską wydawców jest, aby każda pozycja była interesująca pod względem treści i formy. Są to książki, po które równie chętnie sięgają rodzice, co i same dzieci.

Anna Budna