Uczniowie poznają sport niepełnosprawnych

28 marca, w ramach projektu „I Ty możesz zostać…”, nasza szkoła gościła p. Natalię Nowak. Kieruje ona wielkopolskim oddziałem regionalnym stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska, którego celem jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Sport niepełnosprawnych rozwija zawodników zarówno fizycznie, jak i społecznie. Dzięki niemu stają się oni bardziej otwarci i pewni siebie, przełamują bariery, pokonują słabości, zdobywają nowe umiejętności. Otoczenie może zobaczyć     u nich te same emocje, które towarzyszą rywalizacji osób zdrowych, co przyczynia się do lepszego zrozumienia ludzkich potrzeb i uczy tolerancji dla inności. Zyskują również osoby najbliższe zawodników. Dla rodzin jest to spore wsparcie w ich działaniach opiekuńczych.

Idea Olimpiad Specjalnych zrodziła się w latach sześćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta, organizowała półkolonie dla młodzieży. Przekonywała ona, jak wielkie znaczenie ma sport i zdrowa rywalizacja w wychowaniu młodego człowieka. Olimpiady Specjalne Polska zaszczyca swoim patronatem honorowym Pierwsza Dama RP p. Anna Komorowska. Działalność stowarzyszenia wspiera wiele innych osobistości świata polityki, kultury i sportu.

Olimpiady Specjalne Polska włączyły się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Jest on obchodzony 21 marca. Tego dnia, celem wielu imprez     i innych wydarzeń na całym świecie, jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tej wady genetycznej, propagowanie praw  osób z tą wadą oraz integracja z nimi.

Grupa uczniów naszej szkoły w ubiegłym roku uczestniczyła w półkoloniach z osobami niepełnosprawnymi. Zapewne było to doświadczenie, które pomoże im inaczej spojrzeć na człowieka chorego, tego, który potrzebuje pomocy, który nieco inaczej wygląda, czy zachowuje się. Podobnie jak spotkanie z przedstawicielką ruchu olimpiad specjalnych powinno przyczynić się do pogłębienia w nich uczuć empatii i dostrzegania w człowieku wartości mimo jego inności. Powinno nauczyć je razem bawić się, razem cieszyć się i smucić. Po prostu – razem być.

Anna Budna