W październiku o Mikołajku i jego autorze

W 2008r. październik ustanowiony został przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Co roku obchodom patronuje inne hasło. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało: „Biblioteka salonem szkoły”. Ma ono podkreślać, jak ważną rolę w edukacji pełnią biblioteki szkolne.

W ramach obchodów tego miesiąca uczniowie czwartych, piątych i szóstych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchym Lesie zostali zaproszeni do biblioteki na prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości Rene Gościnnego, bowiem w tym roku obchodzimy 40. rocznicę śmierci tego znanego wszystkim francuskiego humorysty polskiego pochodzenia.

Rene Goscinny jest ceniony jako autor scenariuszy wielu komiksów. W trakcie prezentacji uczniowie dowiedzieli się m.in. jak powstały dwa najpopularniejsze komiksy – jeden opowiadający o przygodach Galla Asteriksa, który „dzielnie stawiał opór najazdom Rzymian” oraz drugi – o historii kowboja Lucky Luke, „najszybszego rewolwerowca na Dzikim Zachodzie”.

Nie mogło zabraknąć ciekawostek na temat przygód niesfornego Mikołajka, który nieustannie wpada na genialne pomysły, przyprawiając o zawrót głowy rodziców i nauczycieli. To właśnie dzięki książkom o Mikołajku Goscinny podbił serca zarówno młodszych jak i starszych czytelników.
Prezentacja zawierała także wspomnienia jedynej córki pisarza – Anny, spisane w biograficznej książce pt. „Tato”.

Dorobek literacki Goscinnego znany jest na całym świecie. Do dnia dzisiejszego jego utwory wydano w nakładzie 500 milionów egzemplarzy i przetłumaczono na 107 języków.

Charakter jego twórczości doskonale obrazuje poniższe zdanie: „Są książki, które powinny być wydawane na receptę, z dopłatą z funduszu zdrowia, powinny być podłączone do kroplówki na oddziałach intensywnej terapii”.

 

Organizatorki:

Małgorzata Piotrowska

Anna Budna