W świecie niedźwiedzi i misiów Konkurs Pięknego Czytania Książek o Misiach

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Pluszowego Misia, 24 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Suchym Lesie odbył się Konkurs Pięknego Czytania Książek o Misiach dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Uczestnicy konkursu zostali wyłonieni w eliminacjach klasowych.
Na początku konkursu uczniowie losowali teksty, zawierające fragmenty książek opowiadających przygody pluszowych misiów. Klasom pierwszym przypadły opowieści o Misiu Uszatku, klasy drugie czytały o Paddingtonie, a trzecie – o Kubusiu Puchatku. W ciągu 10 minut uczestnicy zapoznawali się z tekstem i przygotowywali się, aby go pięknie zaprezentować. Komisja składająca się z nauczycieli i przedstawicieli Klubu Przyjaciół Biblioteki oceniała płynność czytania, dykcję oraz interpretację tekstów .
Laureaci z klas pierwszych to: I miejsce – Wiktor Radomski z klasy 1 b, II miejsce – Filip Kamycki z klasy 1a , III miejsce – Lena Bukowska z klasy 1 a. Na poziomie klas drugich I miejsce zajął Jan Dawidowski z klasy 2b, II miejsce – Bruno Laufer z kl. 2b, III miejsce – Dagmara Bratuszewska z klasy 2a.
Wśród reprezentantów klas trzecich I miejsce zajął Szymon Przybylski z kl. 3 h, II miejsce – Mikołaj Brzuchalski z kl. 3a, III miejsce – Klaudia Dropik z kl.3b.
Zwycięzców nagrodzono książkami. Finaliści, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce otrzymali upominki, a wszyscy laureaci – pamiątkowe dyplomy.
Konkurs pozwolił dzieciom zmierzyć się w rywalizacji, której tło stanowiła klasyka literatury dla dzieci. Dał możliwość poznania lub przypomnienia sobie losów ulubionych misiowych bohaterów. Uświadomił najmłodszym, że bardzo ważnym jest, by nie tylko poprawnie, ale także pięknie posługiwać się językiem. Pokazał, że my, dorośli, doceniamy tego rodzaju umiejętności.
Całe to przedsięwzięcie zorganizowano w ramach szkolnego projektu edukacyjnego pod nazwą „W świecie niedźwiedzi”, przygotowanego przez świetlicę szkolną i bibliotekę. Oprócz konkursu czytania projekt obejmuje m.in. prezentację o niedźwiedziach, prezentację o historii pluszowego misia, którego dzieci na całym świecie przytulają od 115 lat , wystawy książek o misiach i niedźwiedziach, prace plastyczne, czytanie i słuchanie utworów o misiach… W projekt wpiszą się również wydarzenia związane z obchodzonym 18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka. Na ten dzień przygotowana została prezentacja o najsłynniejszym pluszowym misiu, jego twórcy i przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. W tym dniu dzieci posłuchają również różnych wersji opowiadań o Kubusiu Puchatku.
Organizatorzy projektu: nauczyciele świetlicy i biblioteki szkolnej