XVII SPOTKANIA FLAŻOLETOWE W SWARZĘDZU

W minioną sobotę, 11.04. 2015 roku, w Hali Swarzędzkiego Centrum Sportu

i Rekreacji, odbyły się XVII Swarzędzkie Spotkania Flażoletowe.

Ich inicjatorem jest pan Wojciech Wietrzyński – animator  polskiego ruchu flażoletowego, a jednocześnie kierownik artystyczny Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, której występ zachwycił wszystkich zebranych. Corocznie spotkania cieszą się dużą popularnością wśród uczniów wielkopolskich szkół podstawowych. Na zaproszenie pana Wojciecha Wietrzyńskiego odpowiedzieli również uczniowie naszej szkoły, którzy pod opieką p. L. Grzeszczyk oraz M. Laseckiej, 40 – osobową grupą udali się do Swarzędza,
by przyłączyć się do wspólnego muzykowania.

Tegoroczne spotkanie flażolecistów było swoistym przygotowaniem i zapowiedzią wielkich obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski, przypadającej w kwietniu 2016 roku. Orkiestra Flażoletowa pod kierunkiem pana Wojciecha, zaprezentowała propozycje muzyczne, które mają szansę zabrzmieć za rok,w wykonaniu wszystkich miłośników gry na flażolecie, zaproszonych do udziału w obchodach.

W repertuarze koncertu znalazły się między innymi utwory ze średniowiecznego zbioru „Cantigas de Santa Maria” („Pieśni ku czci Najświętszej Marii Panny”). Orkiestra flażoletowa, wzbogacona o tarabany (rodzaj bębnów używanych w przeszłości w polskim wojsku), skrzypce, flet, saksofon, akordeon i perkusję, wykonała piękne, tradycyjne melodie średniowieczne, które w połączeniu ze współczesnym brzmieniem, harmonią i rytmiką, nabrały nowego kolorytu. Nasi uczniowie chętnie włączali się do gry pełnej wigoru, pasji i radości, jaka emanowała z młodych muzyków – gospodarzy koncertu. Z pewnością to spotkanie będzie dla nas – uczestników koncertu – bodźcem do kontynuowania przygotowań, a w konsekwencji – aktywnego współuczestniczenia w czekającym nas za rok, historycznym jubileuszu.

Małgorzata Lasecka