Zajęcia w Instytucie Genetyki Roślin

W dniu 20 listopada 2017 r. uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchym Lesie wzięli udział w zajęciach pozaszkolnych zorganizowanych w Instytucie Genetyki Roślin w Poznaniu. Uczniom towarzyszyli nauczyciele języka angielskiego p. Beata Wrzeszcz, p. Beata Sieciechowicz oraz p. Maciej Matasek. Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych Instytutu, wśród których był obcokrajowiec z Indii. Na początku uczniowie wysłuchali wykładu w języku angielskim pani Aleksandry Kempińskiej, podczas którego dowiedzieli się o tym jak funkcjonuje Instytut, jakie badania są w nim prowadzone i jakie typy działalności są realizowane. Uczniowie dowiedzieli się o badaniach nad roślinami spożywczymi, o modyfikacjach genetycznych oraz przemysłowym zastosowaniu nowych gatunków roślin. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i wykazania się dociekliwością, naturalnie w języku angielskim. Kolejny wykład w języku angielskim przeprowadził naukowiec z Indii. Pan Selva opowiadał o biznesowym aspekcie działania instytutu, o tym jak badania nad roślinami przekładają się na opatentowanie nowych formuł roślin oraz ich sprzedaży firmom specjalizującym się w uprawach przemysłowych.
Następnie, uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa pozostała w sali, gdzie wzięła udział w praktycznym zadaniu wyseparowania kodu DNA owocu kiwi. Druga grupa udała się na krótką wycieczkę po Instytucie, aby dokłanie obejrzeć miejsca badań naukowych, i hodowli roślin. Później nastąpiła zamiana grup. Uczniom bardzo podobał się eksperyment z separowaniem DNA, z dużą ochotą i zainteresowaniem wykonywali polecenia pani Anny Stachowiak, która go nadzorowała. Niemal wszystkim uczniom udało się osiągnąć zamierzony efekt, którego wynik mogli samodzielnie zaobserwować w probówkach. Na koniec zajęć, uczniowie otrzymali kartę pracy, dzięki której mogli zastanowić się, jak określić swoje własne DNA. Zajęcia w Instytucie Genetyki Roślin sprawiły uczniom dużo radości i obfitowały w wiele nowych przydatnych informacji.
Pomysłodawcą zajęć w Instytucie była p. Klaudia Matysiak, która zarezerwowała termin zajęć oraz zapewniła wygodny transport wynajętym busem.

Maciej Matasek